What to Expect

What to Expect

Future line of sight

The format of the Summit will deliver a true cross-sectional view of technology advances and opportunities from across the continent. An array of keynotes, fireside chats and panels from tech leaders in Africa, leading entrepreneurs and investors, will be complimented by interaction, in-depth round-table discussions, breakout sessions and hours of quality networking with decision makers.

Registration and Networking

08.00

Opening Remarks

08:45

Welcome Address

by Minister of ITC - Hon. Jean de Dieu Rurangirwa

9.00

Stepping Up A Gear: The Acceleration Of Disruptive Technology Across Sub-Saharan Africa in 2018

by Dr Edward George - Ecobank

09.15

The Investment Landscape & Opportunity

Featuring:
Sara Oon – NISK Capital (Chair)
Marieme Diop – Orange Digital Ventures
Wale Ayeni – IFC Venture Capital
Ben Peterson – AHL Venture Partners
Ido Sum – TLcom TIDE Africa

9.45

Investing In Communities To Elevate African Tech

by Proud Dzambukira - Facebook

10:15

Morning Coffee & Networking

10.45

A Revolutionary African Motorcycle Taxi Platform

by Karanvir Singh - Yegomoto

11.15

African Mobility – Whats Next?

Featuring:
Andile Masuka – African Tech Roundup (Chair)
Lorreen Ajiambo Njabia – Taxify
Karanvir Singh – Yego Moto
Alex Ntale – ‎Rwanda ICT Chamber
Lyndsey Duff – what3words

11.30

Connectivity – Unlocking A World Of New Opportunities

Featuring:
Martin Karanja – GSMA (Chair)
Kojo Boakye – Facebook
Ben Roberts – Liquid Telecom Group
Erik Hersman – BRCK
Nanjira Sambuli – World Wide Web Foundation

12.00

Shaping The Workforce Of The Future To Strive In A Digital World – A Case With Robots

Featuring:
Regis Rugemanshuro – Bank of Kigali TecHouse
Obinna J. Ukwuani – Makers Academy
Eddy Kayihura – Bank of Kigali
Rugerinyange Aime Regis – Student
Buwihirwe Yasipi Casmir – Student

12.30

Networking Lunch

13.00

Afternoon Breakout Sessions

14.00

Breakout Session: Usability of Irembo Platform & User Interfaces Applicability

by Clement Uwajeneza - Rwanda Online

14.00

Breakout Session: Making Cities Smarter

Featuring:
Julius Bizimungu – The New Times (Chair)
Emmanuel Dusenge – Inmarsat
Victor Shikoli – HydroIQ
Maria Rabinovich – Flare Dispatch

14.00

Breakout Session: 3D Printing: The New Innovation Tool In Africa

Featuring 
Elizabeth Rogers – Kuunda 3D

14.00

Breakout Session: The Future of Work In Africa Roundtable

Featuring:
Nneka Eze – Dalberg
CJ Fonzi – Dalberg
Rositsa Zaimova – Dalberg
Robin Miller – Dalberg
Martin Eigbike – Dalberg

14.00

Breakout Session: The Digital Influencer – Africa’s New Superstar

Featuring:
Makeda Mahadeo – Media Personality/Content Creator
Matthew Rugambo – House of Tayo
Maame Adjei – Producer, Actor, Artist
Philippe Nyirimihigo – Illume Creative Studio

15.00

Breakout Session: Innovative Learning Through Edtech

Aphrodice Mutangana – kLab (Chair)
Eric Kondela – Shule Direct
Wesley Lynch – Snapplify
Celestine Ukpere – Rekindle Learning

15.00

Breakout Session: Catalysing Industry 4.0 in Africa Roundtable

Nicholus Kimali – Gearbox (Chair)
Jorge Appiah – Kumasi Hive
Lambert Rulindana – FabLab Rwanda

15.00

Breakout Session: Data Is Knowledge – Knowledge Is Power

Featuring
David Nsengiyumva (Chair)
Claire Munene – mSurvey
Daniel Yu – Sokowatch
Rositsa Zaimova – Dalberg

15.00

Afternoon Networking

16.00

Creatives Aren’t Worth The Investment – Why Investors Aren’t Taking Our Businesses Seriously

Featuring:
Zain Verjee – aKoma (Chair)
Nneka Eze – Dalberg
Leonard Stiegeler – Ringier Africa AG
Joseph Hundah – Econet Media

16.30

Blockchain For Africa – The Opportunity & Possible Outcomes

Featuring:
Samuel Gebre – Bloomberg (Chair)
Charlene Chen – BitPesa
Toro Orero – Draper Dark Flow
Anthony Munyi – IBM
Yeukayi Kusangaya – Golix

17.00

Building an eCommerce Powerhouse In Africa

Featuring:
Sean Nowak – Zephyr Acorn (Chair)
Alice Kilonzo-Zulu – Ecobank
Alex Kapungu – DMMHeHe
Albert Munyabugingo – Jumia Food

17.30

Day 1 Closing Remarks

17.55

Networking Reception

18.00

Day 1 Close

19.00

Registration and Networking

08.00

Scaling A Tech Business In Africa’s Biggest Market – Nigeria

by Khadijah Abu - Paystack

9.00

Seed To Scale

Featuring:
Tom Jackson – Disrupt Africa (Chair)
Stephen Gugu – ViKtoria Ventures
Caine Wanjau – Twigafoods
Collins E Onuegbu – Lagos Angel Network
Martin Karanja – GSMA

09.20

Connecting SME’s In Africa

Alice Kilonzo-Zulu – Ecobank
Rwema Umutoni Laurene – Uzi Collections

09.50

Delivering A Cashless Africa

Featuring:
Nshuti Lucy Mbabazi – Ecobank
Norman Munyampundu – MTN
Patrick Buchana – AC Group

10.05

Morning Coffee & Networking

10.35

Tech Needs Talent

Featuring:
Arielle Sandor (Chair)
Wambui Kinya – Andela
Stacey Ondimu – Moringa School
Amy Robinson – Fenix Intl.
Crystal Rugege – Carnegie Mellon University Africa

11.00

Freedom On The Cloud

by Hossam Refaat - Oracle

11.30

The State of Innovation

Featuring:
Hannah Clifford – Nairobi Garage (Chair)
Oswald Jumira – Liquid Telecom
Abdihakim Ainte – iRise Hub
Elton Mutize – Venture Labs
Barbara Birungi – Hive Colab

 

11.55

Life-saving drones: Infrastructure for the 21st century

by Dhruv Boddupalli - Zipline

12.25

The Future of Innovation In Africa

by Dr. Kamal Bhattacharya - Safaricom

12.40

Networking Lunch

13.00

Breakout Session: The Importance of Diversity in the Digital Economy

Barbara Birungi Mutabazi – Women In Technology Uganda (Chair)
Hephzi Pemberton – Kiteka

14.00

Storytelling in Africa: Future Trends

Kantarama Gahigiri – Circus Productions
Philbert Mbabazi – Film Writer and Director
Regis Isheja – Journalist/Filmaker
Nest Collective
Deo Munyakazi – Musician

14.00

Breakout Session: Angel Investing Roundtable

Featuring;
Stephen Gugu – ViKtoria Ventures (Chair)
Collins Onuegbu – Lagos Angel Network

14.00

Breakout Session: Cryptocurrencies For The Continent

Featuring:
Eugene Mutai – Bitcoin Miner
Wambui Kinya – Andela

14.00

Breakout Session: Innovation Hubs & Sustainability Roundtable

Featuring:
Abdihakim Ainte – iRise Hub
Aphrodice Mutangana – kLab
Sheilah Birgen -iHUB
Rahim Mngwaya – Buni Hub
Martin Karanja – GSMA
Maurice Otieno – Mettā
CK Japheth – Innovation Village
Oswald Jumira – Liquid Telecom
Barbara Mutabazi – Hive CoLab
Mariam Iqbal – Mest

15.00

Breakout Session: Google Startup Grind Fireside Chat

Featuring:
Henry Umunnakwe – Compound55
Joel Macaria – Abacus

15.00

Breakout Session: Delivering Better Health Through AI, Drones & Innovative Tech

Olasupo Oyedepo – African Alliance of Digital Health Networks (Chair)
Tracey McNeil – babyl Rwanda
Dhruv Boddupalli – Zipline

15.00

Afternoon Networking

16.00

The Future of Digital – Media, Music & Entertainment

Featuring:
Andile Masuka – African Tech Roundup
Chinasa Udeala – Boomplay Music
Paul Coogan – iflix

16.30PM

Scaling Agriculture Through Tech

Featuring
Julius Bizimungu – The New Times
Teddy Segore – Charis Unmanned Aerial Solutions
Regis Rugemanshuro – Bank of Kigali TecHouse
Benjamin Hans – One Acre Fund

17.00

Day 2 Closing Remarks

17.30

Closing Party

19.00 Till Late!
back to top